ολοι Σεπ 2017

Ημερολόγιο

Προγραμματισμός

European ComissionΥποβολή πρότασης Erasmus + Ανταλλαγή καλών πρακτικών και επισκέψεις μαθητών  από /σε σχολεία της Ιταλίας και της Βουλγαρίας

Σε εξέλιξη

απουσιολογιο

Δεν καταργούνται οι απουσίες
. . . καταργείται ο διαχωρισμός σε Δικαιολογημένες και Αδικαιολόγητες

Μετονομασία-ΤαυτότηταΜετονομασία
Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Το όνομα του σχολείου μας είναι πλέον:
Γυμνάσιο Τυλίσου - "Ιωάννης Περδικάρης"

Ωράριο Ωράριο λειτουργίας

Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή       8:15 - 13:15

Τρίτη                                                                        8:15 - 14:00

smsΔοκιμαστική εφαρμογή αποστολής ενημερωτικών μηνυμάτων SMS στα κινητά των γονέων των μαθητών.

parents

Σχολικές δραστηριότητες

• Η σχολική διαμεσολάβηση ως εργαλείο παγίωσης της κουλτούρας της ειρήνης Υπεύθυνη: Αναστασάκη Μαρία
  • Η διαφορετικότητα στην παιδική και την εφηβική λογοτεχνία. Υπεύθυνες: Αυγουστάκη Γεωργία και Παγκαλάκη Ελένη
  • Η ζωή στη Γη: Παρατηρώντας τη γη από το διάστημα. Υπεύθυνοι:Κελεφιώτης Δημήτριος και Τσατσάκη Βασιλεία
  • Αλήθειες και ψέματα για τα ναρκωτικά: Ενημερώνομαι, μαθαίνω, αποφεύγω. Υπεύθυνη: Τσατσάκη Βασιλεία

Ολοκληρώθηκαν

17 Φεβρουαρίου 2018.    Το Σάββατο 17/2/2018 το Γυμνάσιο Τυλίσου ήταν ένα από τα 43-τελικος-μπασκετσχολεία του Ηρακλείου, που παρευρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου 2 Αοράκια, για να παρακολουθήσει τον Τελικό Κυπέλλου Μπάσκετ Ανδρών μεταξύ των ομάδων ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Την ευθύνη της αποστολής και συλλογής εγκριτικών σημειωμάτων προς και από τους γονείς καθώς επίσης και τη γενική επίβλεψη από και προς τα 2 Αοράκια, ανέλαβε ο γυμναστής του σχολείου κ. Γιάννης Ροδουσάκης. Συνοδοί καθηγητές ήταν οι:Δασκαλάκης Μανόλης (καθηγητής Πληροφορικής), Τσατσάκη Βασιλεία (καθηγήτρια Αγγλικής) και ο καθηγητής Μαθηματικών Παράλληλης Στήριξης Τσόγκας Βαγγέλης.

Να επισημάνουμε ότι τα παιδιά, 41 στον αριθμό, κατά τη διαδρομή από και προς το κλειστό, και καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής εκεί επέδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά.

43-τελικος-μπασκετ-γ-τυλισου

14 Φεβρουαρίου 2018   Στο πλαίσιο σχολικής δραστηριότητας είδαμε τη ταινία "1968"

9 Φεβρουαρίου 2018 Την Παρασκευή 9-2-2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας παιδικών BIBLIAFRAN2018-2βιβλίων κυρία Φραντζέσκα Αλεξοπούλου-Πετράκη και συνομίλησε με  μαθητές της Α τάξης στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων "Η διαφορετικότητα στην παιδική και εφηβική λογοτεχνία " που πραγματοποιείται από τις φιλολόγους Αυγουστάκη Γεωργία και Παγκαλάκη Ελένη.

8 Φεβρουαρίου 2018  Τσικνοπέμπτη  Κυνήγι του Θησαυρού

6 Φεβρουαρίου 2018    -   Έλεγχοι Α' τετραμήνου.  Ενημέρωση για τις αλλαγές στη σχολική ζωή

2 Φεβρουαρίου 2018 -  Παιδαγωγική συνεδρίαση Α' Τετραμήνου

Χρήσιμοι υπερσύνδεσμοι