ολοι Σεπ 2017

Σε εξέλιξη

Διανύουμε το πρώτο Τετράμηνο του σχολικού έτους 2018-2019

Προγραμματισμός

Επέτειος του Πολυτεχνείου. Προετοιμασία για τις εκδηλώσεις για την επέτειο της εξέγερσης της 17ης Νοεμβρίου 1974.

Ολοκληρώθηκαν

EuropeΠόσες γλώσσσες μαθαίνουν -πόσους πολιτισμούς ανακαλύπτουν- τα παιδιά στο Γυμνάσιο Τυλίσου;

Δείτε τη παρουσιάση της δραστηριότητας Πολυγλωσία της Τετάρτης  3 Οκτωβρίου 2018

ΕΣΠΑΕνισχυτική διδασκαλία στη Δ/θμια εκπαίδευση, σχολικό έτος 2018-2019

ΔωρεανΜαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Συμπλήρωση αιτήσεων-δηλώσεων μαθημάτων και υποβολή μέχρι Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2018

κτελΑναπροσδιορισμός των δρομολογίων.

Ολοκληρώθηκε η επικαιροποίηση και η αποστολή των διευθύνσεων  των μαθητών και αναμένεται ο αναπροσδιορισμός των δρομολογίων της μεταφορά των μαθητών στο σχολείο μας.

ΕΣΠΑΔωρεάν μαθήματα Υπολογιστών για πιστοποίηση στις ΤΠΕ στο Γυμνάσιο Τυλίσου.

δωρεανΑπό το Σεπτέμβρη 2018 δωρεάν προετοιμασία μετά τα μαθήματα του σχολείου για τρεις ώρες την εβδομάδα ΚΑΙ δωρεάν συμμετοχή στις εξετάσεις. Για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ' Γυμνασίου.

Νέα προθεσμία Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018

Δώδεκα (12) μαθητές και μαθήτριες (ώς τώρα) θα παρακολουθήσουν  Δωρεάν μαθήματα Υπολογιστών για πιστοποίηση στις ΤΠΕ στο Γυμνάσιο Τυλίσου.

Εγγραφή στη Α' τάξη του Γυμνασίου Τυλίσου–«Ιωάννης Περδικάρης»
ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Κάθε κηδεμόνας μαθητή/τριας εγγεγραμμένου/ης στο Γυμνάσιο Τυλίσου–«Ιωάννης Περδικάρης» πρέπει να προσέλθει στη Διεύθυνση του σχολείου μέχρι την παραμονή της έναρξης των μαθημάτων του σχολικού έτους και να δηλώσει ενυπογράφως ότι είναι νόμιμος κηδεμόνας του/της μαθητή/τριας.

Δικαιολογητικά εγγραφής

1. Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α' 75) του κηδεμόνα τού/τής μαθητή/τριας στην οποία να δηλώνεται η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας.
  2. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/Δημοτικής Ενότητας
  3. Επώνυμο, όνομα, διεύθυνση (οδός, αριθμός, περιοχή, πόλη, Ταχ. Κώδικας), αριθμός σταθερού και κινητού τηλεφώνου και Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Αλληλογραφίας του κηδεμόνα.

ΣΓΚ-03-Οκτ2018 Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018 6:00 μμ Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων στο Γυμνάσιο Τυλίσου

Θέματα Φοίτησης (Μαθήματα, Εξετάσεις, απουσίες)

Θέματα Συμπεριφοράς (Ασφάλεια, Παιδαγωγικές δράσεις και μέτρα)

Θέματα μετακινήσεων (Τόπος κατοικίας, Δρομολόγια,  ΚΤΕΛ)

Τελέτη έναρξης Τελετή έναρξης 2018-2019

Καλή χρονιά,
καλή δύναμη και
καλή πρόοδο

καλή χρονιά ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ

Αγ. Πελαγία . . . . . . . . . . . . .  7:00 μέσω Γαζίου

Γάζι . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7:30

Καβροχώρι – Καλέσα . . . . . . . 7:30

Ροδιά. . . . . . . . . . . . . . . . . . 7:30

Τσαλικάκι – Αμμουδάρα . . . . .  7:40

European ComissionΠρότασης Erasmus + Ανταλλαγή καλών πρακτικών και επισκέψεις μαθητών  από /σε σχολεία της Ιταλίας και της Βουλγαρίας.. Εγκρίθηκε και είναι στους επιλαχόντες. Περιμένουμε και ελπίζουμε.

«Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης», ΓΕΛ - ΕΠΑΛ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΚΑΙ η Β' ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ.

Τη Πέμπτη 5/7/2018  απεσταλησαν τα απολυτήρια του Γυμνασίου στα Λύκεια στα οποία ενεγράφησαν οι τελειόφοιτοι μαθητές μας.

σήκωσαν το χέριΈσπασαν τα κοντέρ
Μία «ανάσα» πριν το 20 έφτασαν πολλοί μαθητές του σχολείου μας και τα ονόματα τους ανακοινώθηκαν και από τις εφημερίδες.

διδασκαλίαΥποστηρικτική διδασκαλία για τους μαθητές και τις μαθήτριες που παραπέμπονται στη β’ εξεταστική περίοδο του Ιουνίου.
Τα μαθήματα υποστήριξης, που τα παρακολούθησαν οι περισότεροι από τους παραπεμπόμενους μαθητές και μαθήτριες, αρχίσαν στις 13/6/2018 και τέλειωσαν στις 20/6/2018.

θα σ'αγαπάωΑποτελέσματα της δεύτερης εξεταστικής περιόδου του Ιουνίου 2018  Τετάρτη 27 Ιουνιου 2018 12:00

Αποτελέσματα της πρώτης εξεταστικής περιόδου του Ιουνίου 2018
Τρίτη 12 Ιουνίου 2018 12:00

'Ελεγχοι προόδου του δευτέρου τετραμήνου και αποτελέσματα της πρώτης εξεταστικής περιόδου για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου.  Ανακοίνωση του πρόγραμματος υποστηρικτικής διδασκαλίας για τους/τις μαθητές/τριες που παραπέμπονται σε επαναληπτική εξέταση, καθώς και του προγράμματος της δεύτερης εξεταστικής περιόδου.

εξετάσεις1η εξεταστική περίοδος  1 -6 Ιουνίου 2018

Εξεταζόμενα μαθήματα:
1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Γλωσσική Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία
2) Μαθηματικά
3) Φυσική
4) Ιστορία

εξετάσεις ήταν και πέρασαν

Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

μαφαλντα

Μαθητές και τις μαθήτριες των Δημοτικών σχολείων της περιφέρειας του Γυμνασίου Τυλίσου –«Ιωάννης Περδικάρης» επισκέφτηκαν το πρωί της Τρίτης 29 Μαΐου 2018 το σχολείο μας για να αποκτήσουν μια πρώτη επαφή που θα διευκολύνει την ομαλή μετάβασή τους από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Μετονομασία-ΤαυτότηταΜετονομασία
Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Το όνομα του σχολείου μας είναι πλέον:
Γυμνάσιο Τυλίσου - "Ιωάννης Περδικάρης"